Sprendimai, padėsiantys pelningai užauginti gausų derlių

kovo 17 d., 2025
Renginiai

Kauno r. Kaip užauginti gausų ir pelningą derlių, kokie sprendimai pasiteisina ir yra patikrinti moksliniuose bei gamybiniuose bandymuose, kokios naujovės vertos dėmesio – profesionalius atsakymus į šias aktualijas žemdirbiams pateikė įmonės „Agrokoncernas“ įvairių sričių specialistai kasmetiniame konferencijų cikle „Patirtys. Priemonės. Tikslai 2025“, kuris šiemet vyksta net 30-yje vietų įvairiuose šalies regionuose.

Vien tik į įmonės ofise, įsikūrusiame prie Babtų, organizuotuose konferencijos etapuose sudalyvavo keli šimtai naujovėmis besidominčių ūkininkų. „Agrokoncerno“ duomenimis, per visą konferencijos ciklą, kuris tęsis iki kovo vidurio, joje turėtų apsilankyti iki 1500 žemdirbių.

Įmonės specialistai jiems pateikia informaciją, pagrįstą mokslinių ir gamybinių bandymų, kurie atliekami tiek „Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centre „Agro ITC“, tiek ir „Ateities ūkyje“ bei ūkininkų laukuose, rezultatais.


Daug naujienų

„Mes atrinkome ir pateikiame tik tas rekomendacijas, kuriomis po daugybės bandymų esame įsitikinę“, – sakė Edgaras Šakys, „Agrokoncerno“ direktorius, konferencijoje pristatydamas šio sezono naujienas.

O jų išties daug. Nuo šių metų „Agrokoncernas“ stiprina/plečia veiklą pašarų gamybos ir prekybos srityje. Kombinuotieji pašarai galvijams ir kiaulėms, lesalai paukščiams bus gaminami Kretingoje, taip pat prekiaujama bus ne tik šiais pašarais, bet ir jų žaliavomis.

Kita naujiena – su „Agrokoncernu“ bendradarbiaujantys ūkiai gali pradėti dalyvauti anglies kaupimo programoje ir tinkamai pasirengę įgyti tą patvirtinančius sertifikatus, kuriuos vėliau galima parduoti ir tokiu būdu gauti papildomų pajamų.

Dar viena naujiena – šį sezoną „Agrokoncernas“ planuoja atidaryti internetinę parduotuvę, kurioje įsigyti įmonės prekiaujamų produktų galės ne tik profesionalūs ūkiai, bet ir smulkūs pirkėjai.


Auginti kokybiškus grūdus verta

Atėjus kalendoriniam pavasariui, o laukuose jau ryškėjant žiemkenčių pasėlių būklei po permainingos žiemos, visų augintojų mintys sukasi apie tai, kiek investuoti į būsimą kviečių ar rapsų derlių, ar verta siekti maksimalių rezultatų su didelėmis investicijomis?

E. Šakys pateikė daug skaičių, kurie parodo, kiek tektų išlaidų hektarui ar tonai planuojamo rapsų ar kviečių derliaus ir kokiais atvejais siekiami rezultatai atsipirktų labiau. Nors dabar, pavyzdžiui, mineralinių trąšų kainos, palyginti su buvusiomis 2020 m., beveik padvigubėjusios, įvertinus visas pasėlių auginimo dedamąsias, taip pat numatomas produkcijos kainas ir galimą derlių, iš esmės ekonomika dėliojasi panašiai.

„Mūsų kelerių metų bandymų duomenys ir skaičiavimai rodo, kad auginant aukštos kokybės kviečius, reikia mažiau derliaus iš hektaro, kad būtų padengta savikaina ir, aišku, liktų pelno“ – sakė E. Šakys, ragindamas ir žemdirbius pirmiausiai labai gerai pasiskaičiuoti savo numatomas investicijas ir nuspręsti, ko siekiama pasėliuose.

Pasak pranešėjo, jeigu daugiau tręšiama, tai turi būti pasirenkama ir atitinkamo lygio augalų apsauga. E. Šakys atkreipė rapsų augintojų dėmesį į tai, kad verta siekti didesnio sėklų aliejingumo,

nes taip gaunama daugiau pajamų už derlių. Aliejingumui, be kita ko, įtakos turi ir pasirenkamos rapsų veislės. O auginant kviečius irgi svarbu pasirinktos veislės (ar jos pašarinio, ar maistinio tipo), taip pat verta išlaikyti optimalų pasėlių tankumą – 4,5–6 mln. vnt. /ha produktyvių stiebų.


Tręšti ne visur vienodai

Kaip parodė „Agrokoncerno“ atliekami tyrimai, galima nemažai sutaupyti ir kartu užauginti planuojamą derlių, koreguojant tręšimo normas, būdus, laiką.

„Pernai per visą Lietuvą ištyrėme daugybę ūkininkų dirvų, bendras jų plotas sudaro 30 tūkst. ha. Agrocheminiai duomenys rodo, kad kai kur yra mažai fosforo, kalio. Todėl planuojant tręšimą patariu nesivadovauti bendrais senų žemėlapių duomenimis, nes tai nėra tikslu konkrečiai vietai“, – sakė E Šakys.

Jis rekomendavo šį pavasarį ūkininkams išsitirti ir azoto kiekius dirvose, tik tuomet skaičiuoti, kiek reikės išberti azoto trąšų.

Inovacijų ir tyrimų centre „Agro ITC“ buvo atliekami bandymai, siekiant išsiaiškinti, kaip paskirstyti pavasarinių kviečių trešimo normas, kokių rūšių trąšos efektyviausios ir leidžia užauginti kokybiškiausius grūdus. Pasak E. Šakio, paaiškėjo, kad efektyvesnės buvo birios N trąšos ir ekonomiškai buvo verta siekti baltymingesnių (14 proc.) grūdų.

Kiti tyrimai atskleidė ir azoto jutiklių efektą – juos naudojant galima sutaupyti azoto trąšų ir užauginti didesnį derlių. Kaip sakė „Agrokoncerno“ specialistas Šarūnas Sadauskas, trejų metų bandymų duomenimis, dirbant su azoto jutikliais, kviečių derlingumas padidėjo 6–11 proc. ir dar buvo sutaupyta trąšų. Taigi, auginant ir tręšiant 100 ha kviečių, jutiklis atsiperka jau per pirmus metus.


Sėti – kintama norma, purkšti – tik ant piktžolių

Š. Sadauskas rekomendavo ūkininkams išbandyti „One Soil“ programą, kuri leidžia sėti kintama norma. „Sėja kintama norma duoda didelės naudos, o investicijos į ją palyginti labai mažos“, – sakė specialistas.

Jis, be to, pristatė ir kintamos normos purškimo su „Culti Wise” galimybes, kuomet skenuojamos piktžolės ir herbicidai purškiami tik ant jų. Tokiu būdu, jeigu dar taikoma tiesioginė juostinė sėja, galima sutaupyti nemažai herbicidų. Be to, taip saugoma ir aplinka. Pasak Š. Sadausko, taškinis purškimas labai gerai pasiteisino kukurūzų pasėliuose.

Beje, kukurūzų laukuose išbandyti ir teigiamų rezultatų parodė įsėliai su dronais.


Atrado puikią vasarinių kviečių veislę

Sėklų produkto vadybininkas Mantas Kriukelis konferencijos dalyvius supažindino su naujų veislių tyrimų rezultatais. Įmonės specialistai džiaugiasi, kad po kelerių metų tyrimų surado perspektyvią vasarinių kviečių veislę KWS Dorium. Auginant šiuos kviečius buvo gautas 10–23 proc. didesnis derlingumas, palyginti su kitų tirtų veislių vidurkiu. Šį pavasarį kai kurie ūkiai jau galės išbandyti naują kviečių veislę ir savo laukuose. Tačiau jos sėklų kiekis ribotas ir jau baigėsi.

Besidomintiems žirniais ūkininkams „Agrokoncerno“ specialistai rekomenduoja naują veislę KWS Kameleon, kuri bandymuose davė 6 proc. didesnį derlių negu kitos senesnės veislės.

Jau ne pirmą sezoną „Agrokoncernas“ siūlo augintojams sėklas, apdorotas pagal „Premium Seeds“ technologiją, t. y. sėklos ne tik beicuojamos efektyviais beicais, bet ir apveliamos įvairiais makro- ir

mikroelementais, kurie skatina dygimą, padeda augalams geriau įsišaknyti ir pasisavinti maisto medžiagas. Galiausiai tai užtikrina sveikesnius, tvirtesnius augalus ir didesnį derlingumo potencialą.

„Sėjant „Premium Seeds“ kviečių sėklas galime gauti derliaus priedą, kurio vertė 173 Eur/ha“, – sakė M. Kriukelis.

Jis taip pat pristatė žieminių kviečių ir rapsų veislių pasirinkimo aktualijas. „Reikia žinoti pasirinktos auginti veislės savybes ir kaip ją prižiūrėti, kad galėtume pasiekti veislėje užkoduotą derlingumo potencialą. Pavyzdžiui, svarbu išsiaiškinti veislių brandos skirtumus. Nevisiškai subrendę rapsai nebus sukaupę maksimalaus kiekio aliejaus ir juos kuldami prarasime galimą uždarbį“, – sakė M. Kriukelis.

Specialistas taip pat priminė, kad kviečių veislės skirstomos į kelias klases (E, A, B ir pan.). Yra nustatyta koreliacija tarp grūduose sukaupiamų baltymų ir glitimo. Pavyzdžiui, jeigu auginsime B klasės veislę, tai I kokybės klasės grūdus galime gauti tik atsitiktinai, nes šios klasės veislės paskirtis – didesnis kiekis grūdų, bet mažesnio baltymingumo.


Kas laukia žiemkenčių pasėliuose?

Sausio 31 dieną apžiūrėjusi žiemojančių kviečių pasėlius augalų apsaugos specialistė Liveta Budreckytė rado ant augalų nemažai miltligės, septoriozės užkrato. „Ligų sporos nežūva, jos atlaiko ir -20 laipsnių C šaltį. Kai pradės lyti, užkratas nuo dirvos kils į viršų ant javų lapų“, – sakė pranešėja, pristatydama šio sezono augalų apsaugos aktualijas.

Inovacijų ir tyrimų centre „Agro ITC“ įmonės specialistai atlieka daug bandymų, ieškant geriausių apsaugos nuo ligų sprendimų. Pasak L. Budreckytės, pirmajam kviečių purškimui, kaip parodė bandymai, vienas geriausių rezultatų buvo naudojant fungicidą Univoq: palyginti su kitais tirtais produktais, gautas net 1 t/ha kviečių veislės Artist derliaus priedas.

Beje, pernai Lietuvoje fungicidu Univoq šalies ūkiuose buvo nupurkšta daugiau kaip 100 tūkst. ha kviečių.

Kiti efektyvūs fungicidai kviečių pasėliuose, kaip parodė kelerių metų įmonės bandymų duomenys, buvo Revystar XL + Priaxor. „Naujas veikliąsias medžiagas verta naudoti, nes jos duoda savo atitinkamą grąžą. Investuodami į augalų apsaugą, mes investuojame į galutinį auginimo rezultatą – derlių“, – sakė L. Budreckytė.

Siekdami pagelbėti ūkininkams kontroliuoti piktžoles pasėliuose, „Agrokoncerno“ specialistai parengė herbicidų naudojimo strategiją: ką ir kaip purkšti pagal situaciją.


Galimybė išsinuomoti žemės ūkio techniką

Kalbėdami apie efektyvesnio ūkininkavimo sprendimus, „Agrokoncerno“ specialistai pristatė galimybes išsinuomoti žemės ūkio techniką. Kaip sakė vadybininkas Justas Mulokas, ne visuomet ir ne visiems ūkiams verta naują techniką pirkti. Pavyzdžiui, dėl to, kad kai kuri technika per sezoną naudojama neilgai. Įmonė siūlo ūkiams 5 metų lizingą su galimybe, jeigu norima, po to techniką išsipirkti už 40 proc. likutinę vertę.

Kita sparčiai populiarėjanti sritis – žemės ūkio technikos nuoma. Pasak J. Muloko, tai ypač patrauklu mažesniems ūkiams, kurie tokiu būdu gali dirbti su naujausiomis mašinomis.

Dar viena žemdirbiams teikiama „Agrokoncerno“ paslauga – dirvų kalkinimas pagal agrocheminius žemėlapius – tiksliai tiek, kiek reikia ir kur reikia.

Visą konferencijos metu pristatytų bandymų informaciją, pasėlių priežiūros rekomendacijas renginio dalyviai ras ir specialiame moksliniame leidinyje, kurį parengė Inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC“ vadovė dr. Eglė Petraitienė. Vienintelis toks Baltijos šalyse privačiam agroverslui

priklausantis tyrimų centras kasmet atlieka bandymus daugiau kaip 5 tūkst. laukelių visoje Lietuvoje. Taigi, ir šiemet bus atliekami nauji tyrimai, jų rezultatai papildys įmonės specialistų žinių bagažą ir jomis vėlgi bus dalijamasi su ūkininkais būsimuose sezono renginiuose.


Parengta bendradarbiaujant su UAB „Agrokoncernas“